Detektor plynu dokáže zachránit životy

Obrazek

Zemní plyn sám o sobě sice není jedovatý, ale je výbušný. A při jeho nedokonalém spalování se uvolňuje jedovatý oxid uhelnatý. Případný únik zemního plynu či porucha plynových zařízení jsou proto velmi nebezpečné. Domácnost využívající plynové spotřebiče by tedy ve vlastním zájmu měla být vybavena detektorem plynu.

Zemní plyn není jedovatý, ale je výbušný a při jeho nedokonalém spalování se uvolňuje vysoce toxický oxid uhelnatý. Případný únik zemního plynu či porucha plynových zařízení jsou proto velmi nebezpečné. Domácnost využívající plynové spotřebiče by tedy rozhodně měla být vybavena detektorem plynu.

Nepodceňujte nebezpečí

Zemní plyn je substance zcela bez zápachu. Před vpuštěním do distribuční sítě je proto obohacen o silně zapáchající složku, aby byl velmi snadno pouhým čichem rozpoznán i sebemenší únik. Mnoho plynových spotřebičů však bývá umístěno ve sklepích a kotelnách, kde nemusí být zápach včas zaznamenán. Plyn se tak může hromadit až do takové koncentrace, že hrozí výbuch. Stejně nebezpečné je i nedostatečné spalování zemního plynu způsobené poruchou či zanesením spotřebiče odpadními látkami. Do ovzduší se pak uvolňuje prudce jedovatý oxid uhelnatý, který je bezbarvý, bez zápachu a chuti a jeho vdechnutí může mít pro lidský organismus až fatální následky.

Jak vybrat nejlepší detektor plynu

Na trhu jsou dostupné různé modely detektorů plynu s rozdílným rozsahem funkcí v odstupňovaných cenových hladinách. Multifunkční přístroje dokážou odhalit přítomnost obou nebezpečných látek, jak zemního plynu, tak oxidu uhelnatého. Upozorní na ni zvukovou signalizací.

Při výběru detektoru si všímejte jeho dosahu, citlivosti senzorů i hlasitosti zvukového upozornění. Zvažte rovněž způsob napájení, zda zvolit typ na baterie či s připojením do elektrické zásuvky. Zajímavou funkci nabízí detektor s LCD displejem, který zobrazuje přesnou hodnotu aktuální koncentrace plynu ve sledovaném prostoru.

Správné umístění detektoru je základ

Zemní plyn je lehčí než vzduch a stoupá vzhůru, proto je správné místo pro osazení detektoru plynu pod stropem, ve vzdálenosti 2 až 4 metry od plynového spotřebiče. Měl by být umístěn v prostoru, kde může vzduch volně proudit, ale zároveň ne v průvanu či u ventilačních otvorů, kde by při případném úniku byla koncentrace plynu nižší. Detektor se nedoporučuje instalovat tam, kde hrozí jeho zanesení prachem či poškození vlhkostí (např. přímo nad sporák, kam stoupá pára z vaření). Detektorem vybavte každou místnost, kde hrozí únik plynu jak přímo ze spotřebičů, tak z plynových rozvodů.

Nezapomínejte, že součástí prevence úniků plynu, který by mohl být příčinou otravy osob, požáru nebo výbuchu, jsou také pravidelné kontroly a revize plynu a plynových zařízení.

Štítky
Ohodnotit článek
12
0

 

Líbil se vám naše články? Budeme vás na ně upozorňovat.

Zanechte nám svůj e-mail a upozornění na každou novinku vám odešleme přímo do schránky.

Email Ikona

Podobné články

Reklamní sdělení

Na Centropol se můžete spolehnout

Díky naší konzervativní nákupní strategii jsme elektřinu i plyn nakoupili včas. Pomáháme těm, které jejich dodavatelé zklamali, a jsme tu i pro všechny, kdo chtějí dodavatele změnit. Pokud Vás zajímá naše nabídka, nechte nám své telefonní číslo a my se Vám ozveme. Možná to bude nějaký čas trvat, protože aktuálně je zájem o naše služby obrovský.

Dozvědět se více

Odesláním formuláře berete na vědomí podmínky zpracování osobních údajů.

Nechte si to spočítat

Využijte službu Kalkulátor.cz, partnera Energie.cz

Stačí zadat vaše telefonní číslo a náš specialista vám pomůže najít způsob, jak zbytečně nepřeplácet za energie.

Telefon Ikona
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Anebo rovnou použijte on-line kalkulačku a zjistěte, kolik můžete ušetřit.