Spotový produkt se pro domácnosti nehodí

Obrazek

Produkt vázaný na denní trh, takzvaný spot, reflektuje okamžité výkyvy ceny elektřiny a zemního plynu na velkoobchodních trzích a není určen pro domácnosti.

Někteří dodavatelé ale své zákazníky z řad domácností na produkty tohoto typu převádějí a někdy to dělají způsobem, který je za hranou zákona.

V uplynulých dnech jsme byli svědky poklesu cen zemního plynu i elektřiny, který měl tři hlavní důvody. V souladu s nařízením Evropské komise jsou vysoko nad průměrem obvyklým pro toto období naplněny plynové zásobníky, díky relativně teplému počasí dosud nebylo nutné příliš intenzivně vytápět a zafungovala i úsporná opatření a podařilo se snížit spotřebu. Navíc se část dodávky ruského plynu daří nahradit zkapalněným zemním plynem (LNG) dopravovaným tankery. Spotový produkt se tedy jevil jako výhodný. Nyní pravděpodobně kvůli ochlazení už ale velkoobchodní ceny plynu a s ním i elektřiny opět postupně rostou.

Varování ze strany Energetického regulačního úřadu

Energetický regulační úřad (ERÚ) opakovaně upozorňuje, že spotové produkty zákon sice přímo nezakazuje, ale pro spotřebitele představují velké riziko. Spotové produkty totiž nemají pevný ceník. Ceny dodávky se u nich určují podle vzorce, který bezprostředně odráží ceny na burze. ERÚ rovněž zdůrazňuje, že někteří dodavatelé se snaží na spotové ceny převést zákazníky z běžných ceníkových či fixovaných produktů. Způsob stanovení ceny přitom často mění jednostranným oznámením, podobně jako by šlo o prostou úpravu ceníku. Takový postup může být v rozporu i s dosavadním zněním zákona. 

Zastropování nabízí jen omezenou ochranu

Zákazníci takzvaně „na spotech“ se možná domnívají, že jim velké nebezpečí nehrozí, protože od ledna budou ceny komodit tak jako tak zastropované. Do té doby ale zbývá ještě přes dvacet dní a pohříchu patří právě k těm s nejvyšší spotřebou elektřiny i plynu. Spot tak do konce roku může ještě výrazněji podražit. Ale i kdyby k tomu nedošlo, zůstává nevyzpytatelný. A kromě ceny je důležitá také jistota dodávky, což po loňské zkušenosti s Bohemia Energy, která těsně před ukončením činnosti rovněž převáděla své zákazníky na spotové produkty, vyvolává otazníky kolem dodavatelů, jež se tak chovají letos. Otázkou také je, co se stane po vypršení platnosti cenového stropu, která je zatím plánována na rok 2023. Prakticky nelze předvídat, jaká pak bude na trhu situace a pokud by zákazníkům se spotovými produkty následně prudce vzrostla cena a chtěli by změnit dodavatele, zda vůbec budou mít ke komu přejít.

Nezapomínejme, že jsme letos zažili období, kdy i dodavatelé poslední instance (DPI) po určitou dobu nové zákazníky nepřijímali. Nikde není psáno, že taková situace nemůže nastat znovu, zvláště pokud ze spotu bude chtít v jednu chvíli odejít více odběratelů.

Čím méně domácností na spotu, tím předvídatelnější trh

Turbulentní vývoj energetického trhu, kterým už více než rok procházíme, potřebuje zklidňující impulzy. Kromě zastropování by jím mělo být i předvídatelné chování dodavatelů energií i jejich zákazníků. A domácnosti na spotových produktech tímto faktorem rozhodně nejsou. Spotový produkt vyžaduje kontinuální sledování cen komodit a následné rychlé přizpůsobení spotřeby. To je možné například u výrobních podniků se specialisty, kteří se této činnosti věnují, a firmy díky nim s ohledem na aktuální ceny vstupů řídí svou výrobu. Po laicích z řad domácností něco takového nemůžeme chtít a nemají ani nástroje na případné omezení spotřeby. Pro domácnosti je proto vhodnější fixace ceny či produkt na dobu neurčitou, protože na ně dodavatelé komodity nakupují dopředu a případné cenové výkyvy se v cenících pro koncové zákazníky projevují tlumeně a s časovým posunem.

Pokud si některá domácnost spotový produkt zvolí s plným vědomím jeho pozitiv i negativ, je to naprosto v pořádku. Nicméně zákazníci, které jejich dodavatelé na spotové produkty převedli nuceně, aniž by je řádně informovali, co takový krok znamená, by se měli bránit a přejít ke stabilním dodavatelům na bezpečnější produkty.

Ohodnotit článek
0
0

 

Líbil se vám naše články? Budeme vás na ně upozorňovat.

Zanechte nám svůj e-mail a upozornění na každou novinku vám odešleme přímo do schránky.

Email Ikona

Podobné články

Reklamní sdělení

Na Centropol se můžete spolehnout

Díky naší konzervativní nákupní strategii jsme elektřinu i plyn nakoupili včas. Pomáháme těm, které jejich dodavatelé zklamali, a jsme tu i pro všechny, kdo chtějí dodavatele změnit. Pokud Vás zajímá naše nabídka, nechte nám své telefonní číslo a my se Vám ozveme. Možná to bude nějaký čas trvat, protože aktuálně je zájem o naše služby obrovský.

Dozvědět se více

Odesláním formuláře berete na vědomí podmínky zpracování osobních údajů.

Nechte si to spočítat

Využijte službu Kalkulátor.cz, partnera Energie.cz

Stačí zadat vaše telefonní číslo a náš specialista vám pomůže najít způsob, jak zbytečně nepřeplácet za energie.

Telefon Ikona
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Anebo rovnou použijte on-line kalkulačku a zjistěte, kolik můžete ušetřit.