Stanovení ceny plynu a její vývoj

Zemní plyn se obchoduje na velkoobchodních trzích, kde jej dodavatelé nakupují s předstihem pro své zákazníky. Souhra několika faktorů přinesla výrazné zdražení plynu, které dodavatelé dříve či později promítnou i do ceníků pro spotřebitele.

Na růstu cen se podepsala dlouhá a studená zima, která nejméně o měsíc zpozdila zahájení sezóny plnění evropských zásobníků plynu, neboť duben přinesl nejnižší teploty za několik desetiletí. Skluz se dosud nepodařilo dohnat a zásobníky vykazují nižší stavy než obvykle.

Výpočet ceny plynu

Cena pro odběratele je součtem dvou základních složek, tržní neregulované a státem regulované. Výši neregulované části stanovuje dodavatel a tvoří ji:
platba za spotřebovaný plyn
– paušál za služby dodavatele

Regulovanou část určuje stát prostřednictvím Energetického regulačního úřadu a má tři položky:
– poplatek za distribuci (podle adresy odběrného místa je distributorem GasNET, EG.D nebo Pražská plynárenská Distribuce)
– platba za přepravu plynu
– poplatek na činnost operátora trhu (OTE)

Poptávka po zemním plynu je přitom velmi vysoká nejen v Evropě, ale i ve světě. Projevuje se oživení ekonomiky po útlumu v souvislosti s pandemií nového koronaviru. Zvýšila se také spotřeba plynu v sektoru energetiky. V souvislosti se snahami vyhovět zpřísnění limitů na emise CO2 dochází k útlumu provozu uhelných elektráren s vysokou uhlíkovou stopou a dočasnému přechodu na výrobu elektřiny s využitím plynu při nižší produkci škodlivin. Toto řešení je ovšem časově omezené, protože od roku 2050 budou emise CO2 v Evropě zcela zakázány a kontinent by se měl stát uhlíkově neutrální. Se zvýšenou poptávkou ostře kontrastuje omezování dodávek, které mají na svědomí výpadky v těžbě a rovněž přetrvávající výhrady k dostavbě podmořského plynovodu Nord Stream 2 mezi Ruskem a Německem. Na obstrukce ze strany Ukrajiny, Polska, pobaltských států a USA Rusko reaguje snížením objemů zemního plynu dodávaného do Evropy.

Ohodnotit článek
9
3

Nechte si to spočítat

Využijte službu Kalkulátor.cz, partnera Energie.cz

Stačí zadat vaše telefonní číslo a náš specialista vám pomůže najít způsob, jak zbytečně nepřeplácet za energie.

Telefon Ikona
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Anebo rovnou použijte on-line kalkulačku a zjistěte, kolik můžete ušetřit.