Distribuční sazba

Distribuční sazba je tarif, který má nastavený každý odběratel elektřiny a od kterého se odvíjí podmínky pro dodávky elektřiny a její cena. Distribuční sazba závisí na počtu a typu spotřebičů v konkrétním odběrném místě, označení sazeb pro domácnosti začíná písmenem D, pro podnikatele písmenem C.

Rozlišit můžeme jednotarifní a dvoutarifní sazby, u jednotarifních je účtovaná cena za elektřinu jednotná po celý den, u dvoutarifních je v rámci dne určitý počet hodin účtován nižší sazbou.

Jednotarifní sazby, které jsou určeny pro domácnosti s běžnou spotřebou a které najdete pod zkratkami D01d a D02d, využívá v ČR více než 65 % odběrných míst. Dvoutarifní sazby jsou určeny pro odběratele, kteří nad rámec běžné spotřeby využívají energii např. pro vytápění, ohřev vody či nabíjení baterie elektromobilu. Pro přechod do dvoutarifního pásma je nutné vlastnit konkrétní spotřebiče s odpovídajícím podílem na celkovém příkonu domácnosti a zároveň technologii, která zajistí automatické přepínání mezi vysokým a nízkým tarifem. Pro orientaci mezi jednotlivými sazbami poslouží jednoduché vodítko, čím vyšší je číslo za písmenem D, tím větší je podíl času, kdy může odběrné místo využívat levnější tarif.

Pokud nemáte sazbu optimálně nastavenou, může se stát, že za odebranou elektřinu platíte zbytečně vyšší cenu, než je nutné.

Název distribuční sazby, kterou aktuálně využíváte, najdete na vašem vyúčtování. Na podrobný přehled všech distribučních sazeb se můžete podívat v tabulce. Zde si lehce zkontrolujete, zda distribuční sazba, kterou aktuálně využíváte, odpovídá skutečným potřebám vaší domácnosti či jiného odběrného místa. Vyplatí se zkontrolovat i sazbu, kterou využíváte třeba na vaší chatě či chalupě. Při stanovení optimální distribuční sazby je krom typů spotřebičů, které používáte, třeba vzít v úvahu i čas, který v konkrétním místě trávíte. Pro rekreační objekt, kde trávíte čas většinou o víkendech, byste měli mít nastavenou jinou sazbu než pro váš byt či dům, kde žijete trvale.

Jestli tápete, nejste si jisti, či se chcete poradit, rozhodně se vyplatí obrátit se na odborníky. Jiří Matoušek, marketingový ředitel Centropolu k tomu říká: „Pro zákazníky jsou to složitější témata, která se snažíme nejprve srozumitelně vysvětlit a následně pomoci se změnou.“

Ohodnotit článek
4
3

Nechte si to spočítat

Využijte službu Kalkulátor.cz, partnera Energie.cz

Stačí zadat vaše telefonní číslo a náš specialista vám pomůže najít způsob, jak zbytečně nepřeplácet za energie.

Telefon Ikona
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Anebo rovnou použijte on-line kalkulačku a zjistěte, kolik můžete ušetřit.