Rozdíl mezi dodavatelem a distributorem elektřiny a plynu

Obrazek

Pojmy dodavatel a distributor se v obecné mluvě často zaměňují, přitom každý z nich poskytuje jinou službu a každý odběratel potřebuje oba. Oběma následně připadne stanovená část z platby za energie.

Distributor má na starosti rozvodné sítě

Distributorem energií je společnost, která provozuje distribuční (přenosovou) soustavu, spravuje a udržuje síť rozvodných zařízení a koncových měřičů a je zodpovědná za jejich funkčnost. Distributora energie si uživatel nemůže zvolit, je mu přidělen podle území, na kterém je jeho odběrné místo připojeno k distribuční soustavě. Vzhledem k tomuto faktu spadají poplatky distributorovi do tzv. regulované složky ceny energií.

Na území České republiky fungují tři distributoři elektrické energie:

a stejný počet distributorů zemního plynu:

Dodavatel zajišťuje prodej energií

Dodavatelé energií jsou obchodní společnosti, které nakupují energie na burze, a dále je prodávají koncovým uživatelům. Trh s elektřinou je v Česku od roku 2006 plně liberalizovaný, podobně jako od roku 2007 trh s plynem. Znamená to, že dodavatelé si bez jakýchkoli omezení stanovují cenu, za kterou energie svým zákazníkům prodávají. Spotřebitel si na druhé straně může svobodně vybrat dodavatele, jehož nabídka nejlépe odpovídá jeho potřebám, a ovlivnit tak svou výslednou platbu za energie. Jako v každém jiném konkurenčním odvětví i zde platí, že zásadní roli při volbě dodavatele hraje pro spotřebitele kromě ceny i nabídka služeb, vstřícné jednání, celkové zázemí a stabilita dodavatele.

Na českém trhu působí několik desítek dodavatelů elektřiny a plynu.

Štítky
Ohodnotit článek
13
0

 

Líbil se vám naše články? Budeme vás na ně upozorňovat.

Zanechte nám svůj e-mail a upozornění na každou novinku vám odešleme přímo do schránky.

Email Ikona

Podobné články

Reklamní sdělení

Na Centropol se můžete spolehnout

Díky naší konzervativní nákupní strategii jsme elektřinu i plyn nakoupili včas. Pomáháme těm, které jejich dodavatelé zklamali, a jsme tu i pro všechny, kdo chtějí dodavatele změnit. Pokud Vás zajímá naše nabídka, nechte nám své telefonní číslo a my se Vám ozveme. Možná to bude nějaký čas trvat, protože aktuálně je zájem o naše služby obrovský.

Dozvědět se více

Odesláním formuláře berete na vědomí podmínky zpracování osobních údajů.

Nechte si to spočítat

Využijte službu Kalkulátor.cz, partnera Energie.cz

Stačí zadat vaše telefonní číslo a náš specialista vám pomůže najít způsob, jak zbytečně nepřeplácet za energie.

Telefon Ikona
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Anebo rovnou použijte on-line kalkulačku a zjistěte, kolik můžete ušetřit.