Elektřina

Elektřina je jednou z komodit klíčových pro fungování moderní společnosti. Výkyvy její ceny mají dopady do všech oborů a ovlivňují životní úroveň.

Obrazek

Jak se stanovuje cena elektřiny a proč roste

Dodavatelé nakupují elektřinu pro své zákazníky na velkoobchodní burze. Činí tak s předstihem a do zásoby, proto dokážou cenové výkyvy do značné míry eliminovat. Cena elektrické energie ale meziročně stoupla o více než 80 procent a takový nárůst už se musí projevit i v cenících pro koncové spotřebitele. Co tuto situaci způsobilo?

Zjistit více

Distribuční sazba a jak ji využít k úsporám

Distribuční sazba rámcově vychází z výše spotřeby a skladby spotřebičů na odběrném místě a je určující pro stanovení podmínek dodávky elektřiny. Běžné domácnosti s obvyklým vybavením využívají takzvané jednotarifové sazby. To znamená, že po celý den je za odběr elektřiny účtována stejná cena, známá jako vysoký tarif (VT).

Zjistit více

Obrazek
Obrazek

Vybíráme správný hlavní jistič

Jistič je v podstatě ochranný vypínač. Jeho hlavním úkolem je zajistit nadproudovou ochranu a nepustit do elektrického obvodu příliv nadměrného elektrického proudu, nebezpečné dotykové napětí nebo přetížení. Tím, že celý obvod automaticky odpojí od sítě, zabrání poškození elektroinstalace i jednotlivých spotřebičů a eliminuje nebezpečí požáru.

Zjistit více

Co najdete na faktuře za elektřinu

Vyúčtování za elektřinu ze zákona obsahuje řadu povinných údajů, což se podepisuje na jeho přehlednosti. Každá ze zdánlivě zbytečných položek však má svůj význam a můžeme z nich získat spoustu užitečných informací i s ohledem na možnou úsporu. Naše znázornění faktury vás o tom přesvědčí, stačí jen najet myší na její jednotlivé části a kliknout.

Zjistit více

Obrazek

Magazín energie

Obrazek
Větrná elektrárna povolená během 1 roku?
Obrazek
Historie elektromobilu čítá už 189 let
Obrazek
Výkup elektřiny od -791 do 3 238 Kč za MWh?
Obrazek
Otázka za 1 000 000: patří voda mezi OZE?
Obrazek
Datové centrum vyjde nejméně na 1 miliardu

Nechte si to spočítat

Využijte službu Kalkulátor.cz, partnera Energie.cz

Stačí zadat vaše telefonní číslo a náš specialista vám pomůže najít způsob, jak zbytečně nepřeplácet za elektřinu.

Telefon Ikona
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Anebo rovnou použijte on-line kalkulačku a zjistěte, kolik můžete ušetřit.