Riskantní nákupy energií musí skončit

Obrazek

V Praze se 18. října uskutečnila dlouho připravovaná konference Budoucnost české energetiky II. Její načasování nemohlo být naplánováno lépe. Vždyť 13. října oznámila společnost Bohemia Energy ukončení své činnosti a jejích přibližně 900 000 odběrných míst převzali dodavatelé poslední instance. Ing. Jiří Matoušek, marketingový ředitel společnosti Centropol Energy, tak na konferenci otevřel téma odpovědnosti dodavatelů v jejich strategiích nákupu energií. Přinášíme přepis jeho příspěvku.

Pád Bohemia Energy odhalil absenci kontroly

Rozhodnutím Bohemia Energy o ukončením činnosti se ze dne na den skoro 10 procent odběrných míst, což může odpovídat zhruba 8 procentům domácností, dostalo do situace, kdy jsou u dodavatelů poslední instance na velmi vysokých cenách. Až na základě této skutečnosti jsme vlastně zjistili, že nikdo dopředu nepočítal s tím, že takováto situace může nastat. Nemáme kontrolní mechanizmy, nemáme nastavenou kapitálovou přiměřenost, nemáme nastavenou povinnost dodržovat alespoň základní konzervativní přístup k nákupům energií. Domníváme se, že teď je ten správný moment toto téma otevřít a začít o něm diskutovat.

Za situací, v níž se domácnosti ocitly, není pouze rostoucí cena elektřiny a plynu na burzách, ale také nezodpovědný přístup dodavatelů, kteří své zákazníky hodili přes palubu a zklamali. Ostatní dodavatelé musí nyní pro tyto zákazníky elektřinu a plyn nakoupit, což pro ně představuje velkou finanční zátěž. A je to samozřejmě i zátěž kapacitní. Několik set tisíc bývalých zákazníků Bohemia Energy volá na zákaznické linky a zákaznická centra a těžko jim vysvětlíte, že možnost vybírat si nového dodavatele mají několik měsíců. Oni chtějí svůj problém vyřešit co nejrychleji, aby měli klid.

Produkty nákupu energií v konzervativní nákupní strategii

Na grafu je vidět konzervativní přístup k nákupu energií. Modrá část je tzv. CAL, což je základní produkt, který se pro zákazníky nakupuje roky dopředu v poměru k jejich spotřebě, podle dané nákupní strategie konkrétního obchodníka. Křivka spotřeby není přímkou, ale je to skutečně křivka a představuje součet spotřeb všech zákazníků. Proto je potřeba k základnímu produktu dokoupit ještě tzv. kvartály a měsíce. Červeně je znázorněn dnes často diskutovaný spot reprezentující denní nákup, kterým se dokrývají výkyvy křivky. Je samozřejmé, že dodavatel se dostává do situace, kdy megawatthodiny nakupuje i prodává, aby křivku zjednodušeně řečeno „vykreslil“ přesně.

Kontrola nad nákupní strategií přitom dosud neexistuje žádná, neprovádí se kontrola na úrovni jednotlivých dodavatelů, ani risku, ani finančního zajištění. Údaje se neshromažďují, nic se nevykazuje ani Energetickému regulačnímu úřadu. I to je jeden z důvodů, proč Energetický regulační úřad nyní vyzval dodavatele, aby poskytli informace o tom, jak jsou zajištěni na další období.

Riskantní strategie nákupu energií

Od roku 2018 začala cena elektřiny mírně klesat, což v zásadě vytvořilo prostor pro spekulace ohledně jejího dalšího snižování. Ale od listopadu 2020 ceny šly opět nahoru. Přesto dodavatelé neuzavírali otevřené pozice, nákup odkládali, až ve finále došli k tomu, že neměli jinou možnost než nakupovat elektřinu na spotovém trhu. V září začala cena elektřiny prudce růst až na úroveň 250 EUR/MWh a právě v této situaci nebyli nezodpovědní dodavatelé schopni své nákupy financovat. Proto pak ze dne na den poslali své zákazníky k dodavateli poslední instance.

Centropol vyžaduje regulativní povinnost

Centropol je přesvědčen, že trh vyžaduje mnohem odpovědnější přístup a věří, že tohoto cíle je možno dosáhnou i tzv. regulativní povinností, tedy povinností reportovat kapitálové zajištění a reportovat zajištění dodávek pro zákazníky. Jeho výzva zní: pojďme diskutovat o pravidlech, a na čem se domluvíme, pojďme propsat až do legislativy.

Můžeme hovořit o zajištění nákupu, o povinnosti mít nakoupeno pro zákazníky až 12 měsíců dopředu. Pokud dodavatel nabídne zákazníkovi elektřinu s fixovanou cenou na dva roky, tak musí dokázat, že je schopen nakoupit elektřinu až na dva roky. Dovedeme si také představit, že dodavatel bude povinen dodávat zákazníkům energie až tři měsíce po skončení činnosti. Dodavatelé by měli prokazovat zajištění nákupu bankovními zárukami, depozitem složeným u výrobců elektřiny. V případě využívání komoditních derivátů s velkou volatilitou by měl mít dodavatel peníze i pro zajištění rizikové přirážky.

Ohodnotit článek
1
0

 

Líbil se vám naše články? Budeme vás na ně upozorňovat.

Zanechte nám svůj e-mail a upozornění na každou novinku vám odešleme přímo do schránky.

Email Ikona

Podobné články

Reklamní sdělení

Na Centropol se můžete spolehnout

Díky naší konzervativní nákupní strategii jsme elektřinu i plyn nakoupili včas. Pomáháme těm, které jejich dodavatelé zklamali, a jsme tu i pro všechny, kdo chtějí dodavatele změnit. Pokud Vás zajímá naše nabídka, nechte nám své telefonní číslo a my se Vám ozveme. Možná to bude nějaký čas trvat, protože aktuálně je zájem o naše služby obrovský.

Dozvědět se více

Odesláním formuláře berete na vědomí podmínky zpracování osobních údajů.

Nechte si to spočítat

Využijte službu Kalkulátor.cz, partnera Energie.cz

Stačí zadat vaše telefonní číslo a náš specialista vám pomůže najít způsob, jak zbytečně nepřeplácet za energie.

Telefon Ikona
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Anebo rovnou použijte on-line kalkulačku a zjistěte, kolik můžete ušetřit.