Úsporný tarif prošel parlamentem

Obrazek

Poslanci 14. července ve stavu legislativní nouze schválili novelu energetického zákona. Novela vytváří právní rámec pro přijetí vládních opatření umožňujících zmírnit dopady probíhající energetické krize na české domácnosti a firmy. Normu ještě musí odsouhlasit Senát a podepsat prezident. Na základě předchozích vyjádření se očekává hladký průběh schvalovacího procesu.

Součástí novely je i takzvaný Úsporný tarif, který má spotřebitelům snížit náklady na odebranou elektřinu a zemní plyn. Přesné parametry tohoto nástroje nejsou zatím specifikovány, vláda je slibuje zpracovat do přelomu července a srpna a do praxe je následně uvede prostřednictvím vládního nařízení. Zatím byl Úsporný tarif představen jen v základních konturách.

Finanční pomoc pro všechny

Úsporný tarif by se měl týkat všech odběrných míst definovaných jako domácnosti s výjimkou chat a chalup s takzvaným víkendovým tarifem s distribuční sazbou D61d a dobíjení elektromobilů s distribuční sazbou D27d. V principu se jedná o to, že stát uhradí za spotřebitele část jejich nákladů na energie. Poskytnuta by měla být fixní částka podle distribuční sazby u elektřiny, resp. podle pásma spotřeby u zemního plynu, tedy podle toho, k čemu se daná energie v domácnosti využívá. Navíc by měla být „odpuštěna“ platba za obnovitelné zdroje energie (OZE).

O státní finanční příspěvek není nutno žádat, bude poskytnut automaticky všem odběrným místům s výše zmíněnou výjimkou. Spotřebitelé však neostanou od státu hotové peníze. Mechanismus by měl fungovat tak, že dodavatelé energií o příslušnou částku sníží sumu výsledného ročního vyúčtování a stát jim částku doplatí prostřednictvím Operátora trhu (OTE). Pokud domácnost využívá elektřinu i plyn, příspěvek se kombinuje, jak ukazuje tabulka modelových příkladů s orientační výší slevy:

Jak to bude u domovních kotelen

U domácností vytápěných z domovních kotelen na plyn nebo elektřinu získá příspěvek subjekt, který má uzavřenou smlouvu na dodávku energií do této kotelny, nejčastěji tedy společenství vlastníků jednotek nebo bytové družstvo. Tyto subjekty budou pro získání příspěvku z tarifu muset předat provozovateli distribuční soustavy, k jehož soustavě jsou jejich odběrná zařízení připojena, informaci o počtu bytů využívaných k bydlení. Distributor předá tento údaj OTE a ten jej poskytne obchodníkům. Příspěvek bude započítán uživatelům bytů jako mimořádná záloha na služby do jejich vyúčtování za služby tak, jako by tuto částku uživatelé bytů sami zaplatili. Konkrétní výši částky určí nařízení vlády.

Řešení pro dálkové vytápění

Pro domácnosti s dálkovým vytápěním se zvažují dvě varianty podpory. Jednou možností je poskytnutí částky ve výši až 10 miliard na modernizaci tepláren, které by se za to zavázali nezvyšovat svým zákazníkům ceny, což ale vyžaduje notifikaci Evropské komise. Druhou variantou je využití Úsporného tarifu i pro odběratele tepla z centrálních tepláren, který by fungoval analogicky jako u domovních kotelen. Finanční příspěvek zohlední do vyúčtování dodávky tepla majitelům domů dodavatelé tepla. Majitelé domu ho posléze promítnou do vyúčtování služeb uživatelům bytů jako mimořádnou zálohu. Tuto možnost zajistí pozměňovací návrh upravující problematiku teplárenství.

 Alokované prostředky a časový harmonogram

Ve státním rozpočtu je na tuto pomoc připraveno 66 miliard korun. Z toho 27 miliard korun by mělo jít přímo na výše popsaný Úsporný tarif, dalších 23 miliard korun má kompenzovat odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje, 10 miliard korun bude směřovat do teplárenství a 3,6 miliardy na podporu lokálních kotelen. Situace firem je řešena samostatně jinou formou, zatím jsou k dispozici 2 miliardy korun na sanaci nepřímých nákladů pro podniky z energeticky náročných oborů. Firem by se rovněž mělo týkat odpuštění poplatků za OZE.

Úsporný tarif by měl pokrýt následující topnou sezónu, jeho platnost je předběžně stanovena od 1. října 2022 do 1. dubna 2023 s tím, že může být případně prodloužena. Poplatky za OZE nebudou účtovány od začátku října 2022 do konce prosince 2023.

Zdroj: Ministerstvo obchodu a průmyslu
Další odpovědi na vaše otázky najdete například ZDE.

Ohodnotit článek
2
0

 

Líbil se vám naše články? Budeme vás na ně upozorňovat.

Zanechte nám svůj e-mail a upozornění na každou novinku vám odešleme přímo do schránky.

Email Ikona

Podobné články

Reklamní sdělení

Na Centropol se můžete spolehnout

Díky naší konzervativní nákupní strategii jsme elektřinu i plyn nakoupili včas. Pomáháme těm, které jejich dodavatelé zklamali, a jsme tu i pro všechny, kdo chtějí dodavatele změnit. Pokud Vás zajímá naše nabídka, nechte nám své telefonní číslo a my se Vám ozveme. Možná to bude nějaký čas trvat, protože aktuálně je zájem o naše služby obrovský.

Dozvědět se více

Odesláním formuláře berete na vědomí podmínky zpracování osobních údajů.

Nechte si to spočítat

Využijte službu Kalkulátor.cz, partnera Energie.cz

Stačí zadat vaše telefonní číslo a náš specialista vám pomůže najít způsob, jak zbytečně nepřeplácet za energie.

Telefon Ikona
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Anebo rovnou použijte on-line kalkulačku a zjistěte, kolik můžete ušetřit.