Státní podpora plynových kotlů končí?

Obrazek

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) navrhuje odklad zákazu kotlů na pevná paliva a ukončení dotačních příspěvků na plynové kotle včetně kondenzačních. V nejbližší době tento návrh předloží vládě. Inovace programu Nová zelená úsporám kromě prodloužení provozu kotlů na tuhá paliva 1. a 2. energetické třídy o dva roky přináší také zvýšení dotace na podporu instalací tepelných čerpadel na úkor plynových kotlů.

Změny mají pomoci omezit závislost České republiky na dovozu zemního plynu z Ruska, které napadlo Ukrajinu, a situace se vyvíjí tak, že může dojít dokonce k regulaci dodávek plynu.

Programu Nová zelená úsporám jsme se zatím věnovali z praktického hlediska. Nyní přinášíme informaci o změnách podmínek dotací, která platí od 29. března 2022. Z kotlíkových dotací bude nadále možné získat podporu pouze na tepelná čerpadla a kotle na biomasu. Příspěvek na tepelné čerpadlo u kotlíkových dotací se zvyšuje o 50 tisíc korun na celkových 180 tisíc korun. Dotace na plynové kondenzační kotle (v rámci kotlíkových dotací a Nové zelené úsporám) bude proplacena pouze v případě, už je výměna provedena nebo je pořízení kotle závazně objednáno v době od 1. 1. 2021 do 30. 4. 2022.

Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) k tématu na svém twitterovém účtu uvedla: „Ministerstvo životního prostředí jde cestou nezávislosti na ruském plynu. Obnovitelné zdroje jsou ideální cestou z energetické krize.“ Podle ní byly o změnách informovány i kraje, přes které dotace plynou. Na ČT24 ještě upřesnila sdělení ohledně možného ukončení podpory plynových kotlů: „Musíme to pečlivě zvážit, protože není úplně rozhodnuto, jak to s plynem bude. Z Evropské komise slyšíme, že se uvažuje o společných nákupech plynu, takže to musíme ještě pečlivě zvážit. Samozřejmě ta úvaha na stole je.“

Rozdílné zdroje pro nízkopříjmové a běžné domácnosti

Kotlíkové dotace pro nízkopříjmové domácnosti jsou financovány z Operačního programu Životní prostředí, z programu Nová zelená úsporám se přispívá na výměnu kotle domácnostem s běžnými příjmy. „MŽP také v nejbližší době předloží vládě návrh novely zákona o ochraně ovzduší, která o dva roky odloží zákaz provozu starých kotlů na uhlí,“ uvedla dále ministryně Hubáčková. Novelou by se posunul zákaz provozu kotlů 1. a 2. emisní třídy až na 1. září roku 2024.

Z kotlíkových dotací pro nízkopříjmové domácnosti je možné získat příspěvek až 95 procent nákladů. Dotační výzvy by kraje měly spustit v nejbližších dnech, kdy také očekávají přijetí prvních žádostí. Podporu mohou občané získat na výměny kotlů provedené po 1. lednu 2021. V programu pro nízkopříjmové domácnosti je alokováno pět miliard korun a počítá se s výměnou asi 50 tisíc nevyhovujících kotlů. V rezervě jsou případně ještě další finanční prostředky z Národního plánu obnovy.

Dotace z programu Nová zelená úsporám určené pro domácnosti s běžnými příjmy mohou dosáhnout maximálně poloviny prokázaných nákladů a žadatelé se k nim dostanou až po instalaci zařízení. S přijímáním žádostí kraje začaly již na přelomu třetího a čtvrtého čtvrtletí 2021 a podpora se vztahuje i na zateplení domu, výměnu oken, instalaci solárních panelů nebo systémů pro využití tepla z odpadní vody.

Štítky
Ohodnotit článek
0
0

 

Líbil se vám naše články? Budeme vás na ně upozorňovat.

Zanechte nám svůj e-mail a upozornění na každou novinku vám odešleme přímo do schránky.

Email Ikona

Podobné články

Reklamní sdělení

Na Centropol se můžete spolehnout

Díky naší konzervativní nákupní strategii jsme elektřinu i plyn nakoupili včas. Pomáháme těm, které jejich dodavatelé zklamali, a jsme tu i pro všechny, kdo chtějí dodavatele změnit. Pokud Vás zajímá naše nabídka, nechte nám své telefonní číslo a my se Vám ozveme. Možná to bude nějaký čas trvat, protože aktuálně je zájem o naše služby obrovský.

Dozvědět se více

Odesláním formuláře berete na vědomí podmínky zpracování osobních údajů.

Nechte si to spočítat

Využijte službu Kalkulátor.cz, partnera Energie.cz

Stačí zadat vaše telefonní číslo a náš specialista vám pomůže najít způsob, jak zbytečně nepřeplácet za energie.

Telefon Ikona
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Anebo rovnou použijte on-line kalkulačku a zjistěte, kolik můžete ušetřit.