Spolehlivý elektromotor je invertorový

Obrazek

Invertorový motor se používá už řadu let. V pračce, v sušičce, v tepelném čerpadle a v dalších spotřebičích o něm ani nevíme. Tak je tichý.

A je přívětivý i k vaší peněžence. Díky jednodušší konstrukci vydrží pracovat déle bez oprav. Výrobci spotřebičů s invertorovým motorem proto s klidem dávají záruku na motor i deset let.

Jak je možné, že invertorový motor je prakticky nezničitelný? Tajemství spočívá v jeho konstrukci. Ve dříve používaných elektromotorech bylo zapotřebí u rotoru vytvořit magnetické pole (rotor je pohyblivá část motoru umožňující převést točivý moment na řemenici, která pak přes řemen otáčí třeba bubnem pračky). Na rotoru bylo umístěno několik cívek, které vznik magnetického pole zajistily. K nim ale bylo nutné přivést elektrické napětí, což se dělo přes uhlíky na ose rotoru.

inventorový motor

Uhlíky se časem opotřebovávaly, vznikalo nežádoucí tření, jiskření vytvářelo ztrátové teplo, a navíc i hluk a účinnost motoru se snižovala. Opotřebované uhlíky bylo třeba měnit a celkově docházelo k rychlejšímu stárnutí spotřebiče.

Jde to i bez uhlíků

Pro funkci invertorového motoru žádné uhlíky potřeba nejsou, protože rotor je vytvořen z magnetického materiálu, který se jednou pro vždy zalije do ochranného obalu. Rotor tak lze mnohem lépe vyvážit a běh motoru je hladký, bez vibrací. Otáčky řídí elektronika, proto mají spotřebiče jako pračky a sušičky plynulý rozjezd otáčení pracího nebo sušicího bubnu i případné pohupování bubnem u některých programů. Rozjezd až k 1 200 otáčkám za minutu nebo i vyšším je pozvolný a nenásilný.

Vysoká účinnost

Další výbornou vlastností invertorového motoru je jeho schopnost pracovat nepřetržitě po delší dobu. Klasické elektromotory se během provozu zahřívají, a tak například do pracích programů je nutné vložit chvíle, kdy si motor „oddychne“ a zchladí se. Dobře patrné je to třeba při odstřeďování. Uvádí se, že běžný elektromotor pracuje jen 70 %  času pracího cyklu, jinak „odpočívá“. Provozní čas invertorového motoru u pracího programu je až 95 % a doba praní se díky tomu zkrátí až o čtvrtinu.

V lednicích a mrazácích invertorový motor pracuje v souladu s okamžitými požadavky na chlazení s různou intenzitou otáčení, což snižuje spotřebu elektřiny až o polovinu, a to znamená i méně emisí CO2. Bonusem navíc je nízká úroveň hluku (jen kolem 38 dB).

Invertorový motor se uplatňuje v pračkách a sušičkách, v ledničkách, v digestořích, v myčkách nádobí, u tepelných čerpadel či v klimatizacích. Jejich vlastnosti hravě předčí zařízení osazená předchozími generacemi elektromotorů, a přitom ceny spotřebičů s invertorovými motory se zas tolik neliší od cen těch s klasickými elektromotory. Úspornější provoz i zmíněné výhody invertorového motoru počáteční vyšší investici bohatě kompenzují.

Foto: Electrolux

Ohodnotit článek
14
1

 

Líbil se vám naše články? Budeme vás na ně upozorňovat.

Zanechte nám svůj e-mail a upozornění na každou novinku vám odešleme přímo do schránky.

Email Ikona

Podobné články

Reklamní sdělení

Na Centropol se můžete spolehnout

Díky naší konzervativní nákupní strategii jsme elektřinu i plyn nakoupili včas. Pomáháme těm, které jejich dodavatelé zklamali, a jsme tu i pro všechny, kdo chtějí dodavatele změnit. Pokud Vás zajímá naše nabídka, nechte nám své telefonní číslo a my se Vám ozveme. Možná to bude nějaký čas trvat, protože aktuálně je zájem o naše služby obrovský.

Dozvědět se více

Odesláním formuláře berete na vědomí podmínky zpracování osobních údajů.

Nechte si to spočítat

Využijte službu Kalkulátor.cz, partnera Energie.cz

Stačí zadat vaše telefonní číslo a náš specialista vám pomůže najít způsob, jak zbytečně nepřeplácet za energie.

Telefon Ikona
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Anebo rovnou použijte on-line kalkulačku a zjistěte, kolik můžete ušetřit.