Regulátory topení pro úspory energií

Obrazek

Je zbytečné topit, když není nikdo doma. Programovatelný regulátor sníží spotřebu a zajistí, že se nebudete vracet do zimy.

Regulátorů vytápění je několik druhů, pro všechny je ale společné, že je umisťujeme do tzv. referenční místnosti, kde se členové domácnosti obvykle nejčastěji zdržují. Bývá to obývací pokoj a v minulosti bylo nutné od kotle k regulátoru přivést dvoudrátový vodič, jehož prostřednictvím regulátor s kotlem komunikovaly. Dnes je to možné již řešit bezdrátově. Regulátor se osazuje do výše očí, aby jeho obsluha byla pohodlná a pocitová teplota odpovídala úrovni hlavy stojícího člověka. Upevňuje se zpravidla na stěnu orientovanou na severní nebo východní stranu. Případné prostupy tepla přes obvodovou stěnu tak nemohou ovlivňovat hodnoty snímané termostatem. Samozřejmostí je dostatečná vzdálenost od radiátoru nebo jiného zdroje tepla.

Na radiátorech v místnosti s regulátorem nesmí být instalovány termoregulační hlavice. Pokud by totiž na hlavici bylo nastaveno pro příklad 20 °C a na termostatu 21 °C, hlavice by při dosažení teploty 20 °C uzavřela cirkulaci teplé vody v radiátoru a teploty 21 °C nastavené na regulátoru by nebylo možné dosáhnout.

Bimetalový regulátor

Jeho poznávacím znakem je regulační otočné kolečko s čísly (u modernějších typů s vyznačením teploty). Otáčením kolečka se ovládá vestavěný bimetalový pásek, který se při dosažení nastavené teploty sepne a kotel přestane topit. Teplota klesá a díky hysterezi (bimetal se při určité teplotě sepne a při jejím poklesu o několik stupňů se opět rozepne) se kontakt v regulátoru rozpojí a kotel začne znovu topit. Regulátor nepotřebuje napájení, nicméně jedná se o archaické řešení, byť se s ním v mnoha domácnostech stále můžeme setkat.

Elektronický regulátor

Pracuje na stejném principu jako bimetalový. Ke své funkci ovšem potřebuje baterii pro ovládací relé, protože jeho zapínání a vypínání ovládá elektronika. Některé kotle s originálními regulátory zajišťují i jejich napájení, takže baterie není třeba. U většiny těchto typů regulace se nastavují dvě teplotní hodnoty, při minimální kotel začne topit, při maximální se naopak vytápění vypne. Výhodou je přehlednost, protože tyto regulátory bývají vybaveny LCD displejem s ukazatelem času, takže nastavení obou hraničních teplot je snadné a aktuální teplota je zřejmá na první pohled.

Programovatelný elektronický regulátor

Umožňuje naprogramovat teploty v místnosti podle provozu domácnosti, a to v několika časových úsecích. S přesností na minuty se zadává, kdy kotel začne topit a kdy se vypne. Ke zvolenému programu (typicky to bývají čtyři změny za den) se nastavuje nižší a vyšší teplota. Některé programovatelné regulátory mají předvolené programy, takže není nutné časová pásma vytápění na danou teplotu nastavovat ručně. Časové úseky pro každý den bývají na LCD displeji znázorněny jako proužek a ukazují, ve kterých hodinách dne kotel bude topit na vyšší teplotu.

U moderních a většinou i finančně náročnějších regulátorů lze nastavit i více teplotních hladin během jednoho dne a rovněž časových úseků může být víc než čtyři. Samozřejmě je možné například v případě dřívějšího příchodu stiskem tlačítka spustit kotel ručně i mimo cyklus nastavený na regulátoru. Topit se začne ihned a kotel se vypne po ukončení prvního následného časového úseku pro vypnutí.

Programovatelný elektronický regulátor s dálkovým přístupem

Funguje velmi podobně jako předchozí regulátor, ale navíc má přístup na Wi-Fi a lze jej tak ovládat prostřednictvím aplikace v mobilu. Díky tomu je možné zaslat otopnému systému avízo, že se blížíte k domovu, a topení se spustí dříve, nebo naopak start vytápění pozdržet, když máte zpoždění. Druhou variantou je, že komunikační modul je vestavěn přímo v otopném kotli a mobilem se v takovém případě ovládá regulace této jednotky. Modul integrovaný  v kotli může sloužit i k dálkové diagnostice a případnému nastavení kotle ze servisního pracoviště. Špičkové regulátory zvládnou regulovat i více otopných systémů, zvlášť ty místnosti v domě, kde žijí prarodiče, a samostatnou část obývanou rodiči s dětmi. Určité typy regulátorů je možné vyjmout z úchytu na zdi, pohybovat se s ním po jednotlivých místnostech a snadno nastavit všechny parametry.

Shrnutí

Regulátor topení, podobně jako termostatické hlavice, přináší výrazné úspory. Důležité je optimálně nastavit časový harmonogram vytápění s ohledem na očekávanou spotřebu energií i tepelný komfort. Vyladění „ideálního“ harmonogramu může trvat několik dnů i týdnů, než se podaří dosáhnout vyhovující teploty pro všechny místnosti a různé části dne v týdnu. Pokud někdo z členů domácnosti pracuje na home office nebo zůstává doma z jiného důvodu, nabízí se jako nejvhodnější řešení kombinace prostorového regulátoru s chytrými regulačními hlavicemi.

Štítky
Ohodnotit článek
1
0

 

Líbil se vám naše články? Budeme vás na ně upozorňovat.

Zanechte nám svůj e-mail a upozornění na každou novinku vám odešleme přímo do schránky.

Email Ikona

Podobné články

Reklamní sdělení

Na Centropol se můžete spolehnout

Díky naší konzervativní nákupní strategii jsme elektřinu i plyn nakoupili včas. Pomáháme těm, které jejich dodavatelé zklamali, a jsme tu i pro všechny, kdo chtějí dodavatele změnit. Pokud Vás zajímá naše nabídka, nechte nám své telefonní číslo a my se Vám ozveme. Možná to bude nějaký čas trvat, protože aktuálně je zájem o naše služby obrovský.

Dozvědět se více

Odesláním formuláře berete na vědomí podmínky zpracování osobních údajů.

Nechte si to spočítat

Využijte službu Kalkulátor.cz, partnera Energie.cz

Stačí zadat vaše telefonní číslo a náš specialista vám pomůže najít způsob, jak zbytečně nepřeplácet za energie.

Telefon Ikona
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Anebo rovnou použijte on-line kalkulačku a zjistěte, kolik můžete ušetřit.