Nižší spotřeba elektřiny díky vakuování

Obrazek

Nižší spotřeba elektřiny je zaklínadlem posledních dnů a týdnů, a ještě nějaký čas to tak zůstane.

Už jsme si vysvětlili, jakým elektrožroutem je lednička nebo mrazák a probírali jsme výhody vakuování. Odčerpáním vzduchu pomáhá v potravinách zachovávat důležité živiny, zpomaluje tvorbu bakterií, brání předčasné oxidaci a tím i znehodnocení potravin. Prodlužuje se tak jejich životnost a určité typy potravin je navíc možné uchovávat i mimo ledničku. Vakuové dózy zamezuji v ledničce odpařování, které podporuje vznik námrazy, jídlo je uloženo přehledně, hotové pokrmy je možno v dózách rovnou ohřívat. Díky vakuování do sáčků můžete navíc kromě elektřiny ušetřit i spoustu místa.

Podle odhadů Sociologického ústavu AV ČR průměrný Čech ročně vyhodí až 50 kilogramů jídla, které se zkazilo. Je šance, že s hojnějším využíváním vakuování se tuto nelichotivou bilanci podaří zásadně změnit.  

Výhody vakuování

1. Vakuovačky mívají jako příslušenství hadičku s nástavcem s využitím pro „kompatibilní“ vakuové dózy.

2. Vakuováním do sáčků se nejen prodlouží doba, po kterou lze potraviny uchovávat, ale zaberou i minimum prostoru, prakticky jen svůj vlastní objem.

3. Vhodnou úpravou ingrediencí je možné zavakuované sáčky následně využít k přípravě pokrmů metodou sous-vide.

4. Do sáčků lze vakuovat pečivo, ryby, maso, sýry, uzeninu, ale i pokrmy s omáčkami. U hotových jídel je třeba ověřit, zda je vakuovačka zvládne, musí mít odtokový žlábek pro odvod přebytečného tuku nebo sosu a umožňovat vytvoření vakua o menší intenzitě.

Jak se vakuuje do sáčků?

Základem je „nekonečný rukáv“ fólie, který se vloží do vakuovačky, aby na něm s použitím topného drátku vytvořila šev, dno budoucího sáčku. Pak je třeba odhadnout velikost sáčku (s určitou rezervou pro odsátí vzduchu a následné svaření sáčku), fólie se odstřihne (některé vakuovačky jsou vybaveny i nožem pro přesné odříznutí požadované délky sáčku) a vloží se do ní potravina nebo hotový pokrm.

Otevře se horní víko vakuovačky a sáček se upraví tak, aby zasahoval do sběrné prohlubně, kam při vakuování a stlačení potravin může odtékat přebytečná voda nebo tuk. U kvalitnějších vakuovaček je vyjímatelný, takže jej na závěr vakuovacího procesu lze snadno omýt ve dřezu nebo i v myčce.

Po zaklapnutí horního víka vakuovačky se spustí odsávání vzduchu, a když je veškerý vzduch odčerpán, topný drátek vytvoří druhý šev a sáček je tak hermeticky uzavřen. Řada vakuovaček má jeden topný drát a vytváří tak jeden šev. Profesionální vakuovačky jsou vybaveny dvěma paralelně položenými topnými drátky a zhotovují tak dva švy vedle sebe, což je jistější varianta. Ať s jedním nebo se dvěma švy, potraviny po zatavení mohou putovat do ledničky nebo do mrazáku. Je vhodné sáčky popsat názvem a datem vakuování, protože po uložení do mrazničky se na sáčku může vytvořit ledová krusta, které znesnadní identifikaci.

U vakuování se vyplatí plánovat

Nižší spotřeba elektřiny s využitím vakuování potravin vyžaduje určité plánování. Pokud je to možné, rozmyslete si, kdy a pro kolik osob budete připravovat jaký pokrm. Poté do sáčku vložte porci odpovídající velikosti, zavakuujte jej a uložte. Když už se do vakuování pustíte, připravte si hned několik pokrmů najednou, případně zavakuujte čerstvé potraviny co nejdříve po tom, co je nakoupíte. Vakuujete-li například chléb, nachystejte si sáčky o různém počtu krajíců, které pak využijete podle potřeby.

Do sáčků nevkládejte „mokré“ potraviny. Žlábek pro sběr tuku nebo vody sice umožní jejich částečný odtok, ale pokud by tekutiny bylo příliš, může být jeho kapacita nedostatečná. Navíc svár na fólii nemusí dobře držet, pokud by byl sáček zevnitř mokrý.

Jedním z důležitých parametrů pro výběr vakuovačky je i její hlučnost. Pro odsávání vzduchu a vytvoření vakua se používá výkonný kompresor, který může být hlučný. Samotné odsávání je ale záležitostí maximálně desítek sekund, proto ani vyšší hluk nemusí být nepřekonatelnou překážkou.  

Ohodnotit článek
1
0

 

Líbil se vám naše články? Budeme vás na ně upozorňovat.

Zanechte nám svůj e-mail a upozornění na každou novinku vám odešleme přímo do schránky.

Email Ikona

Podobné články

Reklamní sdělení

Na Centropol se můžete spolehnout

Díky naší konzervativní nákupní strategii jsme elektřinu i plyn nakoupili včas. Pomáháme těm, které jejich dodavatelé zklamali, a jsme tu i pro všechny, kdo chtějí dodavatele změnit. Pokud Vás zajímá naše nabídka, nechte nám své telefonní číslo a my se Vám ozveme. Možná to bude nějaký čas trvat, protože aktuálně je zájem o naše služby obrovský.

Dozvědět se více

Odesláním formuláře berete na vědomí podmínky zpracování osobních údajů.

Nechte si to spočítat

Využijte službu Kalkulátor.cz, partnera Energie.cz

Stačí zadat vaše telefonní číslo a náš specialista vám pomůže najít způsob, jak zbytečně nepřeplácet za energie.

Telefon Ikona
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Anebo rovnou použijte on-line kalkulačku a zjistěte, kolik můžete ušetřit.