
Kontrola fotovoltaiky na pravidelné bázi je předpokladem pro její spolehlivý provoz.
I kontrola fotovoltaiky provedená pouze vizuálně, například majitelem, může odhalit drobné vady a zabránit větším škodám. Kvalitní fotovoltaické panely se vyrábějí z materiálů odolávajících vysokým teplotám včetně intenzivního UV záření, konstrukční řešení a precizní dílenské zpracování zpomaluje degradaci jednotlivých prvků stárnutím, povrchová úprava odpuzuje nečistoty a vlhkost. Deklarovaná životnost se pak pohybuje v rozmezí 25 až 30 let.
Nicméně už lehké zanesení panelů třeba prachem nebo pylovými částicemi snižuje jejich účinnost o 5 i 10 procent. Výraznější znečištění například ptačím trusem nebo spadaným listím se projeví ještě zásadněji. A protože nelze vyloučit ani mechanické poškození samotného panelu nebo dalších komponent celého systému, rozhodně se kontrola fotovoltaiky vyplatí. Nemělo by samozřejmě zůstávat jen u výše zmíněného laického posouzení stavu, ale namístě je i odborná údržba a servis. Zatímco znečištění či mechanické poškození panelů bývá zjevné, u ostatních prvků solární elektrárny včetně kabeláže odhalí případné nedostatky až příslušné měření.
Kontrola fotovoltaiky před „hlavní sezónou“
Zejména zjara, kdy začne přibývat hodin slunečního svitu a výrobna bude moci postupně předvést svou kapacitu, je vhodné zajistit, aby byl celý systém v bezvadném stavu a plně funkční. Kontrola fotovoltaiky by tak měla zahrnovat nejen povrchové čištění, které lze realizovat i svépomocí, ale i odborné servisní úkony.
Čištění fotovoltaických modulů se doporučuje minimálně jednou, raději dvakrát ročně v závislosti na konkrétní lokalitě, ale třeba i sklonu panelů, které samozřejmě množství usazenin ovlivňují. V prašném prostředí je žádoucí čistit panely častěji, samozřejmostí je ometat v zimních měsících sníh. K šetrnému odstranění běžných nečistot poslouží čistá teplá vody a hadřík či houbička a na trhu je bohatá nabídka jak čisticích prostředků na odolnější špínu, tak speciálních nástrojů, jako jsou teleskopické průtokové kartáče nebo čisticí sady s tlakovou vodou.
Stále větší oblibě se těší přípravky využívající nanotechnologie, jako je například nanoimpregnace, která na skleněných plochách vytváří vrstvu eliminující usazování prachu i dalších nečistot. Impregnovaný povrch pak celkem úspěšně zvládne omývat déšť. Vždy je ale třeba dbát pokynů výrobce, případně dodavatele solárního systému, protože ne všichni takové postupy doporučují, byť je ve stále větší míře nabízejí i specializované firmy.
Odborná diagnostika
Alespoň zběžná vizuální kontrola fotovoltaiky by měla následovat po každém krupobití či přívalovém dešti, silném větru, který mohl na panely zanést nečistoty či způsobit jejich mechanické poškození, a podobných meteorologických jevech. Pravidelně by měla probíhat rovněž diagnostika celého systému včetně příslušných měření prováděná buď ze strany instalační firmy nebo jiného servisního subjektu. Je nutné prověřit rozvaděče, měniče, přechodové odpory i solární moduly s cílem odhalit případné vady a poruchy, které nemusí být zjevné.
Prevence požárů
S rostoucím množstvím solárních elektráren instalovaných i díky dotacím stoupá bohužel také počet požárů těchto zařízení, byť fotovoltaika jako taková nemusí být příčinou zahoření. Generální ředitelství hasičských záchranných sborů ČR ve svých statistikách uvádí, že zatímco dříve se požáry fotovoltaiky týkaly jednotek zařízení ročně, v roce 2022 jich bylo 29, v roce 2023 už 55 a podobně tomu bylo i vloni. Kontrola fotovoltaiky a včasné odhalení vady nebo poruchy samozřejmě nebezpečí vzniku požáru významně snižuje.
Nejčastějším důvodem požárů solárních elektráren je ale jejich neodborná a nesprávná instalace. Fotovoltaické panely jsou zdrojem požáru jen zřídkakdy, mohou se ale vznítit od nekvalitně nebo nesprávně zapojených elektrických komponentů, kvůli nevhodnému spojení kabelů nebo nedostatečné ochraně před přepětím.
Nebezpečné je rovněž nefunkční chlazení systému, kdy se solární moduly přehřejí tak, že dojde k jejich vznícení. Solární systém může zahořet i kvůli skrytým vadám, pokud není pravidelně prováděna jeho důsledná kontrola. Instalaci i údržbu by proto měly provádět výhradně certifikované subjekty se zkušenostmi v oboru.
Pokud má majitel fotovoltaiky pochybnosti o firmě, která instalaci provedla, může si nechat provést revizi systému nezávislým elektrotechnikem, poplatek se pohybuje v řádu pěti až sedmi tisíc. Odborná revize by se měla provádět alespoň jednou za tři roky, přičemž tato služba bývá součástí nabídky autorizovaných instalačních společností.