Stačí zadat vaše telefonní číslo a náš specialista vám pomůže najít způsob, jak zbytečně nepřeplácet za energie.
Anebo rovnou použijte on-line kalkulačku a zjistěte, kolik můžete ušetřit.
Distribuční sazby za elektřinu se od základu změní.
Distribuční sazby pro dané odběrné místo přiděluje distributor. Až dosud tak činil podle skladby spotřebičů v daném odběrném místě. Nejběžnější distribuční sazbou v České republice pro domácnosti s obvyklým vybavením je D02d. Je to takzvaná jednotarifová sazba, kde je po celých 24 hodin každého dne za distribuci elektřiny účtována stejná cena, takzvaný vysoký tarif (VT). Jednotarifovou sazbou je rovněž D01d, která slouží pro odběrná místa s nízkou spotřebou.
Tam, kde se elektřina využívá k ohřevu vody, k vytápění nebo i k nabíjení elektromobilů, se přidělují dvoutarifové distribuční sazby. Po určitou část dne je pak za distribuci elektřiny účtována nižší sazba, takzvaný nízký tarif (NT), po ostatní hodiny běžný VT. K přidělení dané distribuční sazby je nutné distributorovi doložit instalaci příslušného zařízení, přepínání VT a NT se děje automaticky s využitím hromadného dálkového ovládání (HDO) umístěného v rozvodné skříni.
V době, kdy je nízká poptávka po elektřině, distributor s využitím HDO spíná příslušné spotřebiče, vyrovnává tak napětí v síti a za distribuci elektřiny si účtuje NT. Jindy tato zařízení není možné spustit, ale v době, kdy je aktivován NT, se nižší platba za distribuci elektřiny týká všech elektrospotřebičů běžících v daném odběrném místě.
U distribuční sazby D25d pro ohřev vody je NT 8 hodin ze 24, podobně jako u akumulačního vytápění se sazbou D26d. Pro vytápění, tepelná čerpadla a další hybridní tepelné zdroje platí sazba D57d. Nahrazuje dříve užívaná označení D35d, D45d, D55d nebo D56d, s nimiž se ve vyúčtování stále setkáváme, a její NT je 20/24. Speciální distribuční sazba D61d má přezdívku víkendový tarif, protože znamená NT od páteční 12. hodiny do nedělní 22. hodiny a po zbytek týdne platí distribuční sazba ve VT. Hodí se tak zejména pro chaty a chalupy. Distribuční sazby pro podnikatele fungují analogicky, jen místo počátečního D se užívá kódového označení C.
Dosavadní distribuční sazby se mají od základu změnit. Energetický regulační úřad (ERÚ) přichází se zásadní reformou, která se v první fázi zaměřuje na velké spotřebitele, výrobce a lokální distributory elektřiny. Nicméně princip pro odběratele z řad domácností bude obdobný.
ERÚ představil základní teze a zahájil konzultační proces, který by měl trvat do 20. července. Po tomto období ERÚ připraví návrhy příslušných vyhlášek a cenových rozhodnutí pro standardní připomínkový proces podle energetického zákona. Účinnost nového systému na hladinách vysokého a velmi vysokého napětí se plánuje od 1. ledna 2024. Komplexní změny tarifů na hladině nízkého napětí týkající se domácností se očekávají v dalších letech.
Hlavní změnou je zrušení platby za rezervovanou kapacitu včetně poplatku za její překročení. Platba za využití soustavy na hladinách vysokého a velmi vysokého napětí se bude nově odvíjet od rezervovaného příkonu a maximálního odebraného výkonu.
Cílem transformace je spravedlivější nastavení plateb za využití distribuční sítě a efektivnější využití elektrizační soustavy, protože nový systém plateb by měl uvolnit nevyužívanou kapacitu v sítích odhadovanou v řádu několika tisíc megawattů. Ta bude následně využita pro připojení nových výroben energie z obnovitelných zdrojů (OZE) a odběrných míst aktivních zákazníků.
„Zpoplatnění výkonové složky odběru elektřiny zajistí, že odběratelé budou hradit ceny, které odpovídají skutečným nákladům vyvolaným v síti. To povede k racionalizaci jejich chování ve vyžití rezervovaného příkonu vůči spotřebě,“ vyjádřil se předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček.
Konkrétní dopady na účastníky trhu komentovala také radní ERÚ Martina Krčová: „Bude záležet na tom, jak podniky přizpůsobí své chování. Jestliže již nyní využívají soustavu racionálně nebo pokud uvolní příkon, který si v síti rezervovaly a nevyužívaly ho, bude na ně dopad neutrální, nebo dokonce pozitivní.“
Malých podniků a domácností se reforma tarifní struktury dotkne až za několik let. Nejprve je totiž nutno plošně instalovat takzvané chytré elektroměry, které monitorují spotřebu elektřiny po patnácti minutách. Spolehlivě tak odhalí, kdy a nakolik odběratel síť zatěžuje nebo ji naopak pomáhá stabilizovat.
Nový mechanismus nebude u zákazníků na hladině nízkého napětí vyžadovat tak široké rozvrstvení distribuční sazby. Už dnes se setkáváme s tím, že domácnost například přestane elektřinou ohřívat vodu, ale odstranění elektrického bojleru distributorovi nenahlásí a ponechá si výhodnější sazbu D25d. ERÚ ve své reformě přináší „technologickou neutralitu“, kdy distribuční sazby už nebudou vázány na skladbu spotřebičů.
Změny naopak zohlední odběrná místa s fotovoltaikou. Jejich cena za distribuci je nyní vázaná na spotřebované megawatthodiny. Díky vlastní výrobě se spotřeba elektřiny snížila, nicméně distribuční síť je využívána více než před instalací FVE, zvláště pokud se jedná o výrobnu bez bateriového úložiště.
Využijte službu Kalkulátor.cz, partnera Energie.cz
Stačí zadat vaše telefonní číslo a náš specialista vám pomůže najít způsob, jak zbytečně nepřeplácet za energie.
Anebo rovnou použijte on-line kalkulačku a zjistěte, kolik můžete ušetřit.