Co způsobuje výpadek elektřiny

Obrazek

Na výrobě a přepravě elektrické energie se podílí řada subjektů, výpadek elektřiny tak může mít řadu příčin s rozdílnou lokalizací. Pokud přerušení dodávky postihne vaši domácnost, jako první krok ověřte, zda nedošlo k vypadnutí hlavního jističe nebo k viditelné poruše rozvodů, a také zkontrolujte, že máte řádně zaplacený účet za elektřinu. Bude-li vše v pořádku a navíc zjistíte, že výpadek se týká i vašich sousedů, je čas zjišťovat příčinu přerušení dodávky elektřiny u vašeho distributora.

O plánovaných odstávkách se dozvíte předem

Distributor může v nutných případech, jako jsou plánované opravy či revize rozvodné sítě, dodávku elektřiny dočasně omezit. Je-li omezení plánované na dobu delší než 20 minut, má provozovatel distribuční sítě povinnost o takové situaci odběratele informovat 15 dnů předem. Distributoři tak obvykle činí na svých webových stránkách, ČEZ Distribuce a E.ON Distribuce nabízí svým zákazníkům po registraci zasílání informačních e-mailů nebo SMS zpráv.

Poruchy se musí řešit rychle

Výpadek elektřiny je nejčastěji způsoben poruchou v přenosové soustavě nebo na vedení nízkého napětí. Na venkovním vedení vznikají škody zejména vlivem nepříznivých klimatických podmínek, k poškození dochází i přetížením přenosové soustavy. Ta je vybavena pojistnými prvky, které eliminují možnost dominového šíření poruchy tím, že dojde k odpojení jejích poškozených částí.

Provozovatel distribuční sítě je povinen závadu odstranit v co nejkratším čase, maximální lhůta pro obnovení dodávek elektřiny je 18 hodin, v Praze může výpadek trvat nejdéle 12 hodin. V případě delšího trvání výpadku dodávky má odběratel nárok na finanční náhradu, jejíž výše je stanovena vyhláškou č. 41/2010 Sb. o kvalitě dodávek elektřiny a souvisejících služeb v elektroenergetice.

O poruchách distributoři běžně informují své odběratele prostřednictvím svých webových stránek, kde uvádějí příčiny výpadku i předpoklad, kdy bude dodávka energie obnovena. Na stejném místě můžete poruchu i nahlásit.

Nenechte se zaskočit

Pro případ přerušení dodávky elektrického proudu ve večerních hodinách mějte vždy připravené dobře dohledatelné svítilny s dobitými bateriemi či svíčky a zápalky. Při výpadku odpojte ze zásuvky citlivé přístroje, jako jsou počítače či satelitní přijímače. Po dobu bez dodávky elektřiny omezte otevírání dveří lednic a mrazáků na minimum. Nechte zapnuté alespoň jedno světlo, snadno tak zjistíte, že dodávka byla obnovena.

Štítky
Ohodnotit článek
3
0

Reklamní sdělení

Na Centropol se můžete spolehnout.

Díky naší konzervativní nákupní strategii jsme elektřinu i plyn nakoupili včas. Pomáháme těm, které jejich dodavatelé zklamali, a jsme tu i pro všechny, kdo chtějí dodavatele změnit. Pokud Vás zajímá naše nabídka, nechte nám své telefonní číslo a my se Vám ozveme. Možná to bude nějaký čas trvat, protože aktuálně je zájem o naše služby obrovský.

Dozvědět se více

Odesláním formuláře berete na vědomí podmínky zpracování osobních údajů.

Podobné články

Obrazek
Efektivní ohřev vody v domácnosti
Obrazek
Evropský energetický trh zvedá ceny všem
Obrazek
Vybíráme správné tepelné čerpadlo
Obrazek
Dodavatel poslední instance je drahý špás
Obrazek
Riskantní nákupy energií musí skončit

Nechte si to spočítat

Využijte službu Kalkulátor.cz, partnera Energie.cz.

Stačí zadat vaše telefonní číslo a náš specialista vám pomůže najít způsob, jak zbytečně nepřeplácet za energie.

Telefon Ikona
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Anebo rovnou použijte on-line kalkulačku a zjistěte, kolik můžete ušetřit.