
Průběhové měření je nejpřesnější metodou zaznamenávání spotřeby elektřiny.
Na průběhové měření spotřeby, známé také jako typ B, musela přejít odběrná místa se solární výrobnou, protože je zásadní podmínkou pro výkup přetoků i pro případnou účast na flexibilitě. Povinné je rovněž při zapojení do sdílení elektřiny a také pro zákazníky s produkty cenově navázanými na krátkodobé denní trhy, takzvané spoty. Jinak je u domácností běžné měření typu C, tedy neprůběhové, a průběhové měření se používá zejména u větších odběratelů, jako jsou školy a úřady.

Průběhové měření zaznamenává spotřebu v pravidelných časových úsecích, konkrétně každou čtvrthodinu. S účinností od 1. července 2024 totiž vyhláška č. 359/2020 Sb. o měření elektřiny, která je závazná pro všechna měření typu A a B, sjednotila obchodní interval pro všechna odběrná místa s průběhovým měřením na 15 minut namísto původní hodiny. Data se ukládají do takzvaného chytrého elektroměru a automaticky se odesílají distributorovi, který je jednou měsíčně poskytuje dodavateli elektřiny.
Od 1. července 2024 také začala tříletá lhůta, během níž musí distribuční společnosti vybavit chytrými elektroměry všechna odběrná místa na nízkém napětí s roční spotřebou nad 6 MWh. Tato povinnost vyplývá z výše zmíněné vyhlášky harmonizující zdejší právní rámec s evropskou legislativou. Cílem je vybavit chytrými elektroměry do poloviny roku 2027 přibližně 850 tisíc odběrných míst. V České republice je aktuálně evidováno přibližně 6,2 milionu odběrných míst elektřiny a průběhové měření by všechna měla mít do roku 2032.
Instalaci zajišťují podle svých distribučních území distribuční společnosti ČEZ Distribuce, EG.D a PREdistribuce. Odběratelé nemusejí o nic žádat, výměna se děje automaticky podle harmonogramu distributora a je zdarma. Náklady na instalaci jsou pokryty z poplatků za distribuci a z dotačních programů Ministerstva průmyslu a obchodu.

Průběhové měření je přesné, rychlé a pohodlné
Chytré elektroměry přesně zaznamenávají spotřebu elektřiny v reálném čase a uživatel o ní má přehled prostřednictvím mobilní aplikace nebo internetového portálu. Distributor kdykoli zná přesný stav elektroměru, odečet tedy probíhá na dálku bez účasti obchůzkářů zapisujících údaje ručně, nemůže tak dojít k chybě. Vyúčtování vychází z reálných dat bez jakýchkoli odhadů. Sledování a analýza spotřeby umožňuje přizpůsobit jí provoz domácnosti a například spouštět spotřebiče, typicky pračky, myčky či sušičky, v době nízkého tarifu.
Dodavateli elektřiny průběhové měření umožní lepší predikce spotřeby a přesnější plánování nákupů na velkoobchodním trhu, což má příznivý dopad na ceny. Menší odchylka znamená nižší náklady na vyrovnání a potenciálně opět nižší cenu. Odběrným místům s průběhovým měřením mohou dodavatelé v budoucnu nabízet dynamické produkty a těm s fotovoltaikou a bateriovým úložištěm i možnost poskytnutí flexibility.


Spotový produkt
Průběhové měření je zákonnou podmínkou pro sjednání spotového produktu, tedy produktu s cenou vázanou na krátkodobý trh. I tato povinnost vyplývá z vyhlášky č. 359/2020 Sb. o měření elektřiny a bez průběhového měření není možné spotový produkt legálně nabídnout ani sjednat. Smlouva na dodávku elektřiny nabývá účinnosti až po instalaci chytrého elektroměru.
Je to logické už s ohledem na charakter spotového produktu, protože jeho cena se účtuje za každou 15minutovou periodu podle aktuální ceny na trhu. K tomu je potřeba mít detailní data o spotřebě, což umožňuje pouze průběhové měření. Bez něj by nebylo možné určit, kolik elektřiny bylo odebráno v konkrétním časovém úseku za danou cenu, a tedy ani správně účtovat.
Nepřímé měření spotřeby
Pro úplnost uveďme i nepřímé měření spotřeby elektřiny. Používá se u velkých odběratelů, kde je napětí příliš vysoké na to, aby elektrický proud mohl protékat běžným, byť i chytrým měřicím přístrojem. Tento způsob měření využívá proudové a napěťové transformátory, pro převod vysokého napětí na bezpečné měřicí napětí. Elektroměr pak počítá spotřebu na základě přepočtu těchto hodnot podle daných převodových poměrů.
Nepřímé měření se označuje také jako měření přes převodní transformátory, v dokumentaci pak jako měření typu A pro velkoodběr na vysokém a velmi vysokém napětí (VN, VVN). Setkáváme se s ním u velkých firem a průmyslových podniků, v rozvodnách a trafostanicích a v přenosové soustavě.