Pět tipů, jak lépe vyjít s rodinným rozpočtem

Obrazek

Rostoucí inflace, stoupající ceny energií, zdražování potravin i průmyslového zboží – nadcházející rok bude z finančního hlediska náročný pro jednotlivce, domácnosti i pro ekonomiku jako celek. Jak vše zvládnout?

Plánujte si výdaje

Udržujte si přehled o tom, kolik jste v daném období utratili, a jaké předpokládané výdaje vás v nejbližší době čekají. Může se stát, že pravidelné zálohové platby vzrostou, snažte se vytvořit si finanční rezervu, aby vás taková skutečnost nezaskočila. Pokud se dostanete do situace, kdy nebudete svým závazkům schopni dostát, nehrajte mrtvého brouka. Dříve či později budete muset problém řešit, a čím déle budete tento krok odkládat, tím závažnější mohou být následky. S většinou institucí je možné sjednat si splátkový kalendář a vždy je lepší projevit snahu a zaplatit alespoň část dlužné částky, než nedělat nic a čekat na zázrak. Většinou nepřijde.  

Ušetřete na provozu auta

Provoz automobilu, případně dvou vozů představuje v mnoha domácnostech značnou část rodinného rozpočtu. Kromě samotného pořízení auta, často na splátky, musíme započítat pojištění, drobné či větší opravy, pravidelnou obnovu zimních a letních pneumatik a samozřejmě stále dražší pohonné hmoty. Plné nádrž znamená přibližně dvě tisícovky, které musíte okamžitě vydat, a nedají se již použít na nic jiného.  

Zajímavou alternativou jsou sdílené automobily. Pokud nenajezdíte víc než deset tisíc kilometrů ročně, ze zkušeností i z výpočtů specialistů vyplývá, že se vám vlastní auto nevyplatí. U sdíleného vozu platíte jen poplatek za jeho užití a spotřebované palivo, všechny další náklady jdou na vrub provozovatele služby.

Sledujte srovnávače cen

Možná vám přijde komické honit se za nejnižší cenou, ale proč platit za stejný výrobek zbytečně víc jen proto, že nejste ochotni obětovat trochu času? Toho času skutečně nemusí být mnoho, když využijete internetové srovnávače, abyste zjistili, kolik v různých obchodech stojí třeba lednička nebo jiný spotřebič dané značky. Stačí několik vteřin a můžete ušetřit tisíce. Srovnávací portály jsou plné užitečných informací, tak proč je zdarma nevyužít?

Chytrá domácnost zajistí úspory

Největším finančním strašákem současnosti jsou patrně účty za energie. V závěru loňského roku se ceny elektřiny a plynu utrhly ze řetězu a dosud se je nepodařilo zkrotit. Investice do technologií souhrnně nazývaných chytrá domácnost, které pomohou zabránit plýtvání energiemi i vodou, se proto nyní více než kdy jindy jeví jako krok správným směrem. Užitečné elektronické aplikace dokážou automaticky snižovat teplotu a zhasnout v místnosti, kde nikdo není, a obsloužit další praktické věci.

Máte studnu? Možná je v ní pitná voda zdarma

Hovoříme-li v souvislosti s financemi o vodě, máme obvykle na mysli dvě její složky: vodné a stočné. Vodné odráží náklady dodavatele na výrobu a dodávku kvalitní pitné vody – a i zde ceny v návaznosti na stoupající ceny energií rostou. Zvyšují ale rovněž náklady na čištění odpadních vod, tedy i částky za stočné. Pokud patříte ke šťastlivcům, kteří se pyšní dobře zásobenou studnou s kvalitní pitnou vodou, můžete i zde ušetřit, protože budete platit jen za stočné.

Ověření jakosti vody, zda vyhovuje kritériím pro její užití jako pitné, sice vyžaduje finanční obnos v řádu tisíců korun. Ale pokud je voda následně jako pitná uznána, stačí nainstalovat vhodné čerpadlo se zásobníkem (typ darling) a můžete dům přepojit na studnu. Pokud by váš studniční vrt časem vyschl, stále máte možnost vrátit se k odběru vody od předchozího dodavatele.

V poslední době je stále hojněji využívána i možnost využití studniční vody ke splachování, sprchování a koupání. V takovém případě je ale nutné zajistit, aby oba rozvody, ten s pitnou vodou z vodovodního řadu, a ten ze studny, byly zcela odděleny. V žádném případě se nesmí stát, že by voda ze studny vnikla do vodovodního řadu.

A protože dešťová voda svedená ze střešních okapů nesmí přijít do odpadu, můžete ji zadržovat a používat pro zalévání. K tomu se výborně hodí velkoobjemová nádrž s čerpadlem zakopaná na zahradě, nebo menší venkovní nádrže s výpustným kohoutem umístěné u jednotlivých okapových svodů.

Štítky
Ohodnotit článek
0
0

 

Líbil se vám naše články? Budeme vás na ně upozorňovat.

Zanechte nám svůj e-mail a upozornění na každou novinku vám odešleme přímo do schránky.

Email Ikona

Podobné články

Reklamní sdělení

Na Centropol se můžete spolehnout

Díky naší konzervativní nákupní strategii jsme elektřinu i plyn nakoupili včas. Pomáháme těm, které jejich dodavatelé zklamali, a jsme tu i pro všechny, kdo chtějí dodavatele změnit. Pokud Vás zajímá naše nabídka, nechte nám své telefonní číslo a my se Vám ozveme. Možná to bude nějaký čas trvat, protože aktuálně je zájem o naše služby obrovský.

Dozvědět se více

Odesláním formuláře berete na vědomí podmínky zpracování osobních údajů.

Nechte si to spočítat

Využijte službu Kalkulátor.cz, partnera Energie.cz

Stačí zadat vaše telefonní číslo a náš specialista vám pomůže najít způsob, jak zbytečně nepřeplácet za energie.

Telefon Ikona
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Anebo rovnou použijte on-line kalkulačku a zjistěte, kolik můžete ušetřit.