Investice do úspory energií má smysl

Obrazek

Zdražování energií vybízí k intenzivnějším úvahám o úsporách. Člověk je tvor pohodlný a nerad mění své zvyky. Jen si přiznejte, kolikrát jste si vy sami dávali předsevzetí, že budete poctivě zhasínat v místnostech, kde zrovna nikdo není, že nebudete nechávat zbytečně běžet televizi nebo počítač, když se zrovna bavíte něčím jiným…

Dosáhnout úspory tímto způsobem je značně nejisté a nejspíš nebude ani nijak výrazná. Nicméně výhodou je, že závisí skutečně jen na nás a můžeme začít hned. Trochu časově i finančně náročnější, zato ale pravděpodobně se zajímavějším a dlouhodobým výsledkem, může být výměna stávajících spotřebičů za modernější, s úspornějším provozem. Je až překvapivé, jaké jsou u prakticky stejných výrobků rozdíly v příkonu.

Příležitost pro rodinné a bytové domy
My bychom se ale na tomto místě chtěli věnovat systémovým opatřením, která zajistí skutečně zásadní energetické úspory u rodinných a bytových domů. Úspora energií je jednou z cest k naplňování mezinárodních klimatických dohod a závazku snižování emisí skleníkových plynů přispívajících ke globálnímu oteplování. Na tuto oblast je zaměřen i dotační program Nová zelená úsporám, kterým snahy o zavádění opatření vedoucích ke snížení spotřeby elektřiny, zemního plynu ale i vody podporuje stát.

Štědré dotace na úsporné bydlení
Dotační titul Nová zelená úsporám patří k velmi efektivním a dlouhodobým dotačním programům. Pod názvem Zelená úsporám byl zahájen už v dubnu 2009 s platností do konce roku 2012. V srpnu 2013 byl program obnoven pod pozměněným názvem Nová zelená úsporám a prodloužen až do 31. prosince 2021. Desítkám tisíc domácností byly přiděleny finanční příspěvky v celkové výši přesahující deset miliard korun. A dočkali jsme se dalšího prodloužení, tentokrát až do roku 2030. V programu je nově alokováno nejméně 39 miliard korun a s příjmem dotačních žádostí by se mělo začít už od října. Nová etapa navíc rozšiřuje své zaměření o další oblasti.

Nová zelená úsporám je primárně určena na podporu opatření ke snižování energetické náročnosti obytných domů, tedy na renovace a výstavbu nízkoenergetických rodinných a bytových domů s důrazem především na aplikaci obnovitelných zdrojů energie. Z nově podporovaných opatření jmenujme zejména výměnu neekologických typů vytápění, energetické úspory při rekonstrukci a výstavbě bytových domů, rozšiřování infrastruktury pro elektromobilitu a hospodaření s dešťovou vodou u obytných budov po celé České republice.

Kromě úspor energií je cílem rovněž oživení ekonomiky a stimulace investičního chování po covidové krizi. Program by měl podpořit také informovanost a vzdělávání v oblasti energetických úspor a motivovat českou veřejnosti k úsporným způsobům bydlení. Rozšířila se dostupnost Nové zelené úsporám, novinkou je možnost kombinace více úsporných opatření, která celkovou získanou podporu navyšují o další bonusy. Žadatelé mohou získat až polovinu vstupních nákladů na zlepšení svého bydlení, ve strukturálně postižených regionech Karlovarského, Ústeckého a Moravskoslezského kraje je navíc poskytováno 10% zvýhodnění.

Na co je Nová zelená úsporám určena:

Kdo může žádat o dotace v programu Nová zelená úsporám:

Z čeho se Nová zelená úsporám financuje
Dotační program je financován z několika zdrojů. Na první roky je alokováno 19 miliard z Národního plánu obnovy v rámci nástroje Evropské unie na podporu oživení a odolnosti (Recovery and Resilience Facility – RRF), a následně z podílu výnosů emisních povolenek.

Správcem programu je Ministerstvo životního prostředí, příjem žádostí, jejich administraci i vyplácení zajišťuje Státní fond životního prostředí ČR.

Štítky
Ohodnotit článek
0
0

Reklamní sdělení

Na Centropol se můžete spolehnout.

Díky naší konzervativní nákupní strategii jsme elektřinu i plyn nakoupili včas. Pomáháme těm, které jejich dodavatelé zklamali, a jsme tu i pro všechny, kdo chtějí dodavatele změnit. Pokud Vás zajímá naše nabídka, nechte nám své telefonní číslo a my se Vám ozveme. Možná to bude nějaký čas trvat, protože aktuálně je zájem o naše služby obrovský.

Dozvědět se více

Odesláním formuláře berete na vědomí podmínky zpracování osobních údajů.

Podobné články

Obrazek
Termostatické hlavice uspoří až čtvrtinu nákladů na vytápění
Obrazek
Výměna oken šetří energie
Obrazek
Efektivní ohřev vody v domácnosti
Obrazek
Jak funguje pasivní dům
Obrazek
Vybíráme správné tepelné čerpadlo

Nechte si to spočítat

Využijte službu Kalkulátor.cz, partnera Energie.cz.

Stačí zadat vaše telefonní číslo a náš specialista vám pomůže najít způsob, jak zbytečně nepřeplácet za energie.

Telefon Ikona
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Anebo rovnou použijte on-line kalkulačku a zjistěte, kolik můžete ušetřit.