Jak se vyznat v distribučních sazbách

Distribuční sazba je tarif stanovující podmínky pro dodávku elektřiny a základní cenu pro konkrétní odběrné místo. Uvádí se na faktuře.

Distribuční sazba vychází ze skladby spotřebičů na konkrétním odběrném místě, jejich typu a počtu. Podle toho je každému odběrateli elektrické energie stanoven tarif, od kterého se odvíjejí podmínky pro dodávky elektřiny a její cena. Pokud jsou na daném odběrném místě pouze běžné spotřebiče, bude jeho sazba jednotarifní. To znamená, že cena za elektřinu je po celý den stejná. Jsou-li na odběrném místě zařízení určená k ohřevu vody, k vytápění, případně k dobíjení elektromobilu, pak může být nárokována dvoutarifní sazba. V takovém případě je po určitý počet hodin z každého dne účtována za elektřinu nižší sazba a vstupuje v účinnost takzvaný vysoký tarif (VT) a nízký tarif (NT).

Příklady spotřebičů s vyšším příkonem využívajících levnější nízký tarif a časy NT za 24 hod.:

  • bojler – 8/24
  • akumulační kamna – 8/24
  • elektromobil – 8/24     
  • hybridní tepelné zařízení – 16/24
  • přímotop – 20/24
  • tepelné čerpadlo – 20/24

Optimálně nastavená sazba šetří peníze

Označení vaší aktuální distribuční sazby najdete na svém vyúčtování. Jednotarifní sazby určené pro domácnosti s běžnou spotřebou mají zkratku D01d a D02d a v České republice je využívá přes 65 % odběrných míst. Dvoutarifní sazby slouží odběratelům, kteří nad rámec běžné spotřeby využívají i výše zmíněné spotřebiče. Pro přechod do dvoutarifního pásma je nutné doložit distributorovi instalaci konkrétního zařízení s odpovídajícím podílem na celkovém příkonu domácnosti revizní zprávou a následně od něj získat technologii pro automatické přepínání mezi vysokým a nízkým tarifem (HDO). Pro orientaci mezi jednotlivými sazbami poslouží jednoduché vodítko: čím vyšší je číslo za písmenem D, tím větší je podíl času, kdy může odběrné místo využívat levnější tarif. Sazby pro podnikatele začínají písmenem C, jinak je princip stejný.

Zkontrolujte si, že neplatíte víc, než je nutné (tabulka)

Odpovídá vaše současná distribuční sazba vašim potřebám? Pro stanovení vhodné sazby je kromě používaných spotřebičů důležitý i čas, který v daném odběrném místě trávíte. Jak je na tom z tohoto pohledu třeba vaše chata či chalupa? Pro rekreační objekt, kde býváte většinou o víkendech, se hodí jiná sazba než pro byt či dům, kde žijete trvale. Zvolit tu správnou sazbu na míru právě pro vás může být docela náročné. Určitě se vyplatí obrátit se na odborníky, kteří s vámi celou věc podrobně proberou a s výběrem vám poradí. Jiří Matoušek, marketingový ředitel Centropolu k tomu říká: „Pro zákazníky jsou to složitější témata, která se snažíme nejprve srozumitelně vysvětlit a následně pomoci se změnou.“

Ohodnotit článek
0
0

Nechte si to spočítat

Využijte službu Kalkulátor.cz, partnera Energie.cz

Stačí zadat vaše telefonní číslo a náš specialista vám pomůže najít způsob, jak zbytečně nepřeplácet za energie.

Telefon Ikona
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Anebo rovnou použijte on-line kalkulačku a zjistěte, kolik můžete ušetřit.