
Bateriová úložiště umožňují odložit spotřebu přebytečné elektrické energie.
Na bateriová úložiště narazíme i v Hodnocení zdrojové přiměřenosti ES ČR do roku 2040 (MAF CZ 2023) provozovatele přenosové soustavy ČEPS. Ten jejich kapacitu pro rok 2030 očekává na úrovni 1,7 TWh v respondentním scénáři odhadu vývoje, případně 2 TWh v progresivním scénáři. V roce 2040 už by to mělo být 2,1, resp. 2,6 TWh. Na tomto potenciálu se podílejí jak velkokapacitní specializovaná bateriová úložiště, tak baterie fungující jako součásti domácích či podnikových solárních systémů a solárních parků.
Bateriová úložiště hrají v moderní energetice zásadní roli zejména při stabilizaci sítě s rostoucím podílem obnovitelných zdrojů v energetickém mixu. Česká republika se podle předpokládaného vývoje zdrojové přiměřenosti už v roce 2026 z vývozce elektřiny stane jejím čistým dovozcem, což zvyšuje význam baterií a dalších zařízení napomáhajících zachování rovnováhy v elektrizační soustavě. ČEPS výhledově počítá s tím, že do služeb výkonové rovnováhy se postupně zapojí bateriová úložiště o celkovém výkonu až 52,4 MW.
Baterie jsou součástí systému primární, sekundární a terciární regulace, který má zabránit výpadkům a obnovit stabilitu sítě po případném blackoutu. Bateriová úložiště patří k nástrojům sloužícím pro vyrovnávání odchylek mezi plánovanou a skutečnou výrobou a spotřebou elektřiny a pro aktivaci regulačních zdrojů v rámci takzvané flexibility. V elektrizační soustavě musí být v každém okamžiku právě tolik elektřiny, kolik je jí potřeba, aby byla zachována stabilita sítě.
Jakmile se elektřiny nedostává, nebo je jí naopak moc, musí být co nejrychleji znovunastolen rovnovážný stav. Proto ČEPS spolupracuje s různými subjekty, které poskytující služby výkonové rovnováhy a elektřinu rychle dodají, nebo naopak odeberou. Jsou to například uhelné, přečerpávací nebo plynové elektrárny, ale i výrobní provozy, chladírny, mrazírny a další podniky a instituce.
Bateriová úložiště jako investiční příležitost
Samostatně stojící bateriová úložiště bez výrobního zdroje smějí být připojena do elektrizační soustavy až od poloviny letošního roku. Umožňuje to novela energetického zákona známá jako Lex OZE 3, která se akumulaci energie a agregaci flexibility věnuje. Norma byla přijata se značným zpožděním a Česká republika tak v tomto směru za Evropou i dalšími zeměmi světa v čele s USA a Čínou zaostává.
Náklady na bateriová úložiště jsou přitom značné. Systémy se skládají z bateriových článků (nejčastěji LiFePO4), řídicí jednotky a střídače/invertoru, který převádí stejnosměrný proud na střídavý. Každá MWh kapacity stojí přibližně 10–13 milionů Kč, což zahrnuje technologii, instalaci a řízení. Návratnost investice tak vychází na 5–6 let, dotace z Modernizačního fondu pokrývají z nákladů až 20 procent.
Jako zajímavou investiční příležitost vnímají bateriová úložiště silní hráči české energetiky. Například ČEZ plánuje do roku 2030 zprovoznit úložiště s kapacitou 300 MWh a baterie v tomto objemu mají mít značný podíl. Energetická skupina Sev.en připravuje výstavbu velkokapacitních baterií v Kladně a v areálu Elektrárny Chvaletice, kde by mělo vzniknout největší úložiště v Česku s kapacitou 200 MWh.
Podnikové a domácí fotovoltaiky s baterií
Fotovoltaické systémy s bateriovým úložištěm mohou firmám zajistit vyšší soběstačnost a nezávislost na síti i zálohu při výpadku dodávky, kdy umožní provoz v ostrovní režimu. Řízeným nabíjením a vybíjením s ohledem na požadavky ČEPS pomáhají udržovat rovnováhu v síti. Nabíjení v době velkých přebytků, kdy je nízká cena elektrické energie, a následné poskytnutí elektřiny v době jejího nedostatku a vysokých cen na spotovém trhu zajistí nejen úsporu nákladů, ale i slušný výnos.
Také domácí fotovoltaické elektrárny s vlastním bateriovým úložištěm představují efektivní způsob, jak zvýšit energetickou soběstačnost odběrného místa a snížit náklady na elektřinu. Tento systém umožňuje domácnostem vlastní elektřinu nejen vyrábět, ale také ji ukládat a využívat v době, kdy slunce nesvítí. Bateriová úložiště domácích fotovoltaik mají nejčastěji kapacitu kolem 10 kWh.
I domácnosti s FVE a baterií se mohou zapojit do systému poskytování služeb výkonové rovnováhy. Například prostřednictvím svých dodavatelů, kteří podle pokynů ČEPS ovlivňují režim bateriových úložišť participujících odběrných míst. Systém odměňování za poskytnutí flexibility se u jednotlivých dodavatelů liší. Může jít o měsíční paušál, případně dodavatel zákazníkovi hradí každou uskutečněnou změnu režimu baterie.